
Kto udostępni moją stronę?
Publikowaniem stron internetowych firm i osób prywatnych w sieci zajmują się tak zwane firmy hostingowe, które w swoich serwerowniach na setkach, a czasami tysiącach serwerów przechowują i udostępniają innym użytkownikom internetu dane wielu tysięcy stron internetowych. Serwery takie dysponują superwydajnymi łączami internetowymi, które muszą obsłużyć olbrzymi transfer danych. Dzięki temu strony otwierają się szybciej w komputerach odwiedzających je internautów. Gdyby nie było firm hostingowych, każdy właściciel strony internetowej przez 24 godziny na dobę musiałby mieć włączony swój własny serwer. Oferta firm hostingowych nie ogranicza się tylko do publikowania strony internetowej, z miejscem na serwerze na ogół dostaniemy również adres internetowy.
Co trzeba wiedzieć o adresach internetowych?
Każdy adres internetowy składa się przynajmniej z dwóch części: domeny najwyższego poziomu i domeny drugiego poziomu.
■ Domena najwyższego poziomu polskich stron internetowych to najczęściej .pl Wskazuje ona na kraj (pl = Polska) lub na treść strony (patrz tabela Najważniejsze domeny).
■ Domena drugiego poziomu to spersonalizowana część adresu internetowego. Można wybrać każdą domenę, na przykład komputerswiat, ale pod warunkiem, że nie jest już zajęta.

Adres internetowy dostajemy najczęściej razem z miejscem na serwerze, ale jeśli pakiet usług hostingowych nie zawiera adresu, to możemy kupić go oddzielnie. Adresy z domeną najwyższego poziomu .pl kosztują już od około 10 złotych rocznie. Ale uwaga, dotyczy to tylko pierwszego roku abonamentu. Jeśli zdecydujemy się go przedłużyć, za kolejne lata zapłacimy już znacznie więcej, najczęściej ponad sto złotych rocznie.
Maszyny nie rozumieją wyrazów. Dlatego pod nazwami słownymi stron internetowych kryją się zupełnie nieciekawe adresy IP. Ponieważ jednak nikt nie byłby w stanie zapamiętać długich ciągów liczb, z których się składają, specjalne serwery DNS kojarzą adresy IP z odpowiednimi nazwami słownymi.

Jakie są zalety płatnego hostingu?
Płatne pakiety usług hostingowych są dostępne już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie (patrz tabela na stronie 63) i oferują znacznie szerszy zakres usług niż pakiety bezpłatne. Poszczególne oferty różnią się od siebie szczegółami:
■ Ilość pamięci: otrzymamy więcej pamięci, bo nawet najtańsze oferty opiewają nawet na 1000 megabajtów przestrzeni dyskowej na serwerze. To ważne, jeśli planujemy umieszczenie na stronie zdjęć w wysokiej rozdzielczości albo klipów wideo.
■ Wielkość transferu: płatne oferty mają na ogół większy transfer, nawet najtańsze pakiety oferują transfer od 10 do 20 gigabajtów.
■ Liczba adresów internetowych: niektóre pakiety mają w cenie kilka adresów - umożliwia to stworzenie kilku stron z różnymi adresami.
■ Narzędzia: pozwolą one uatrakcyjnić wygląd i funkcjonalność strony. Należą do nich szablony do tworzenia forów internetowych, blogów, księgi gości, czatów i galerii.
■ Poczta: dostaniemy więcej adresów poczty elektronicznej, niektórzy usługodawcy pozwalają wręcz na utworzenie dowolnej liczby adresów, ale liczba skrzynek pocztowych obsługiwanych przez POP3 albo IMAP najczęściej jest ograniczona.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz