1. W przypadku dwóch komputerów można je połączyć bezpośrednio tzw. skrosowanym kablem. W tym celu wystarczy, aby każdy komputer posiadał kartę sieciową. Kabel potrzebny do ich połączenia to taki, który posiada z jednej strony zaciśniętą wtyczkę według standardu A, a z drugiej według standardu B. Dokładny opis standardów znajdziesz w artykule warstwa fizyczna protokołu TCP / IP część 1.
2. W przypadku posiadania większej ilości komputerów, możesz je połączyć przy pomocy kabli prostych (czyli takich które z obu stron mają zaciśnięte wtyczki według standardu A lub standardu B). Kabel z karty sieciowej każdego komputera należy połączyć ze switch-em lub hub-em. To zapewni możliwość komunikacji wszystkim komputerom między sobą.
Część sprzętowa już jest! Co dalej?
Kolejnym krokiem jest konfiguracja komputerów do pracy w sieci. Nie ma znaczenia przy pomocy którego sposobu wykonaliśmy połączenie – konfiguracja będzie dla obu jednakowa. Przykład poniżej pokazuje jak ustawić sieć w Windows XP i w Windows 98. Teraz naszym zadaniem jest zainstalowanie wszystkich wymaganych protokołów i przydzielenie każdemu komputerowi unikalny adres IP. Pierwszemu komputerowi nadany adres 192.168.0.1, drugiemu 192.168.0.2, itp… Dlaczego akurat takie adresy? Musimy użyć adresy IP z puli adresów prywatnych, czyli takich, które nie występują w Internecie. W przypadku braku dostępu do Internetu nie jest to ważne, ale warto o to zadbać na wypadek, gdybyśmy jednak taki dostęp uzyskali. Adresy z puli 192.168.x.x są właśnie przykładowymi adresami prywatnymi i nie spotkamy ich w Internecie.
Windows XP
Wchodzimy do „Panelu sterowania” który znajduje się w menu „Start”, a w nim wybieramy„Połączenia sieciowe” (klikamy na tej ikonie dwukrotnie)”:

Otworzy się okno w którym powinniśmy widzieć nasze połączenie sieciowe:

Klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy właściwości:

Naszym oczom ukaże się takie okno:

Teraz należy sprawdzić na liście, czy są zainstalowane:1. Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks2. Protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/NetPierwszy z nich jest instalowany domyślnie, jednak w przypadku jego braku można to uczynić poprzez kliknięcie przycisku „Zainstaluj”, następnie pozycja „Klient” i na liście która się pokaże będzie ono widoczne.
Podobnie postępujemy dla Protokołu IPX/SPX, przy czym on będzie się znajdował pod pozycją „Protokół”.Teraz powinniśmy nadać naszemu komputerowi adres IP. W tym celu przewijamy listę w dół, gdzie znajduje się protokół TCP/IP. Klikamy na niego lewym przyciskiem myszy aby go zaznaczyć, następnie klikamy na przycisk „Właściwości”. Wypełniamy pola według przykładu poniżej:

Oczywiście kolejnym komputerom nadajemy kolejne adresy IP. Teraz zatwierdzamy wszystkie zmiany.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz