Justyna Wiewióra. Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Publikacja stron internetowych

Edytuj post Brak komentarzy
Publikacja strony w internecie

Kto udostępni moją stronę?

Publikowaniem stron internetowych firm i osób prywatnych w sieci zajmują się tak zwane firmy hostingowe, które w swoich serwerowniach na setkach, a czasami tysiącach serwerów przechowują i udostępniają innym użytkownikom internetu dane wielu tysięcy stron internetowych. Serwery takie dysponują superwydajnymi łączami internetowymi, które muszą obsłużyć olbrzymi transfer danych. Dzięki temu strony otwierają się szybciej w komputerach odwiedzających je internautów. Gdyby nie było firm hostingowych, każdy właściciel strony internetowej przez 24 godziny na dobę musiałby mieć włączony swój własny serwer. Oferta firm hostingowych nie ogranicza się tylko do publikowania strony internetowej, z miejscem na serwerze na ogół dostaniemy również adres internetowy.

Co trzeba wiedzieć o adresach internetowych?

Każdy adres internetowy składa się przynajmniej z dwóch części: domeny najwyższego poziomu i domeny drugiego poziomu.
■ Domena najwyższego poziomu polskich stron internetowych to najczęściej .pl Wskazuje ona na kraj (pl = Polska) lub na treść strony (patrz tabela Najważniejsze domeny).
■ Domena drugiego poziomu to spersonalizowana część adresu internetowego. Można wybrać każdą domenę, na przykład komputerswiat, ale pod warunkiem, że nie jest już zajęta.
publikowanie-strony-w-internecie-5.jpg
Adres internetowy dostajemy najczęściej razem z miejscem na serwerze, ale jeśli pakiet usług hostingowych nie zawiera adresu, to możemy kupić go oddzielnie. Adresy z domeną najwyższego poziomu .pl kosztują już od około 10 złotych rocznie. Ale uwaga, dotyczy to tylko pierwszego roku abonamentu. Jeśli zdecydujemy się go przedłużyć, za kolejne lata zapłacimy już znacznie więcej, najczęściej ponad sto złotych rocznie.
Maszyny nie rozumieją wyrazów. Dlatego pod nazwami słownymi stron internetowych kryją się zupełnie nieciekawe adresy IP. Ponieważ jednak nikt nie byłby w stanie zapamiętać długich ciągów liczb, z których się składają, specjalne serwery DNS kojarzą adresy IP z odpowiednimi nazwami słownymi.
publikowanie-strony-w-internecie-2.jpg

Jakie są zalety płatnego hostingu?

Płatne pakiety usług hostingowych są dostępne już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie (patrz tabela na stronie 63) i oferują znacznie szerszy zakres usług niż pakiety bezpłatne. Poszczególne oferty różnią się od siebie szczegółami:
■ Ilość pamięci: otrzymamy więcej pamięci, bo nawet najtańsze oferty opiewają nawet na 1000 megabajtów przestrzeni dyskowej na serwerze. To ważne, jeśli planujemy umieszczenie na stronie zdjęć w wysokiej rozdzielczości albo klipów wideo.
■ Wielkość transferu: płatne oferty mają na ogół większy transfer, nawet najtańsze pakiety oferują transfer od 10 do 20 gigabajtów.
■ Liczba adresów internetowych: niektóre pakiety mają w cenie kilka adresów - umożliwia to stworzenie kilku stron z różnymi adresami.
■ Narzędzia: pozwolą one uatrakcyjnić wygląd i funkcjonalność strony. Należą do nich szablony do tworzenia forów internetowych, blogów, księgi gości, czatów i galerii.
■ Poczta: dostaniemy więcej adresów poczty elektronicznej, niektórzy usługodawcy pozwalają wręcz na utworzenie dowolnej liczby adresów, ale liczba skrzynek pocztowych obsługiwanych przez POP3 albo IMAP najczęściej jest ograniczona.
pakiety-hostingowe-1.jpg

Tworzenie stron internetowych

Edytuj post 1 komentarz
1. Strategia (czyli „Po co mi strona internetowa?”)
Strona internetowa musi mieć cel. Czyli zanim założysz stronę – zadaj sobie pytanie do czego będzie ona służyła. Najlepiej by było, gdyby nie służyła do wszystkiego, bo wtedy będzie służyła do niczego…
Realizację tego celu nalezy monitorować.
Przykład:
Prowadzisz kwiaciarnię i chcesz przyjmować zlecenia przez Internet. Zakładasz stronę internetową, na której jest formularz do składania zamówień.  Na innej podstronie jest cennik takiej usługi.
Oczywistym celem jest złożenie zamówienia przez internet. Liczba wysłanych formularzy = liczbie złożonych zamówień. Warto jednak osobno śledzić zainteresowanie taką usługą. Przyjmijmy dla uproszczenia, że wyraża się ona wejściem na stronę z cennikiem. I wizyta na tej właśnie podstronie będzie dla nas drugim celem, jaki będziemy mierzyli.

2. Wybór domeny (adresu internetowego).
Obecność w Internecie należy bezwzględnie zacząć od wykupienia strony internetowej i uruchomienia w niej serwisu internetowego.
Zwykle przedsiębiorca kupując domenę zwraca uwagę na to, żeby była ona zbliżona do nazwy firmy. Jest oto najczęściej spotykamy błąd. Dlaczego? Bo klienci zwykle szukają produktów i usług, a nie nazw firm.
I najważniejsze: właścicielem domeny musisz być Ty. Nie firma, w której rejestrujesz domenę i nie kolega, który robi to dla Ciebie. Dlaczego? O tym dowiesz się najczęściej w wypadku przenosin strony na inny serwer. Gdzie kupić domenę? Ja polecam firmę HOME.PL.
Przykład:
Prowadzisz zakład wulkanizacyjny „Markow” w Radomiu. Nie kupujesz domeny markow.pl, tylko wulkanizacja-radom.pl. Dlaczego? Bo przeciętny mieszkaniec Ostrołęki szukając takiej usługi wpisze w Google „wulkanizacja radom”. Jest poważna teoria, że umieszczenie słów kluczowych w domenie pomaga w pozycjonowaniu.
3. Organizacja strony (menu, nawigacja, zawartość, słowa kluczowe).
Dobrze wykonana strona musi mieć kilka rzeczy. Podstawowe rzeczy to: przejrzysta budowa, łatwa w użyciu nawigacja, czytelnie napisane teksty, łatwo podana oferta firmy, dane kontaktowe (ew. z dodaniem mapki dojazdu).
Dobrze jest też dać internautom coś jeszcze. Coś, co będzie nagrodą za to, że odwiedzili Twoją stronę.
Przykład:
Proiwadzisz sklep z wyposażeniem łazienek. Poza wszystkimi standardowymi rzeczami dodajesz poradnik „Jak wybrać kabinę prysznicową”. Pamiętaj, że rzeczy dla Ciebie oczywiste dla innych są „czarną magią”. Warto dzielić się swoją wiedzą.
4. Hosting (utrzymanie strony).
Pod tym pojęciem rozumiemy serwer, na którym fizycznie znajduje sie Twoja strona. Minęły już czasy, kiedy należało zwracać uwagę na pojemność konta hostingowego lub transfer, jaki strona mogła wygenerować. Również cena nie powinna być kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji. A co powinno być? Profesjonalna obsługa, szybkość reakcji na sytuacje problemowe, możliwość samodzielnej konfiguracji serwera w pewnym zakresie. Serwer mu mieć bazę mySQL, bo potrzebna będzie do utrzymania systemu CMS.
Dobry hosting nie może być darmowy. Dlaczego? Bo darmowy zwykle oznacza jakieś problemy, a w najlepszym wypadku dodanie reklam, których przecież nie chcesz mieć. Gdzie kupić hosting? Z powodów, o których wspomniałem wcześniej polecam firmę HOME.PL. Najlepiej w tej samej firmie kupić też domenę, ale nie jest to konieczny warunek.
5. System CMS.
System CMS jest silnikiem napędzającym stronę. To system zarządzania zawartością strony. Działa on w taki sposób, że po zalogowaniu się do panela administracyjnego strony masz możliwość łatwej obsługi strony: aktualizacji informacji na stronie, dodawania nowych zdjęć i uzupelnainia strony o nowe produkty.
Jest wiele różnych systemów tej klasy. Jaki wybrać? Polecam WordPress. Dlaczego? Bo jest najlepszy i najłatwiejszy w obsłudze.
6. Grafika.
Zwykle po zainstalowaniu systemu CMS dostajesz od razu jakąś grafikę. Niestety z naciskiem na „jakąś”. Grafikę trzeba zatem dograć. Można skorzystać z bogatego katalogu bezpłatnych grafik lub wybrać płatną grafikę. Poza oczywistą różnicą (ceną) różnica zwykle jest w jakości szaty graficznej. Zwykle różnica jest warta swojej ceny.
7. Poczta internetowa we własnej domenie.
Ustaliliśmy już, że własna domena to podstawa. Jeżeli ja masz, to konto pocztowe musi być koniecznie w tej właśnie domenie. Czasami jest tak, że kontaktowy adres mailowy podawany na  stronie jest darmowym kontem w jakimś portalu. To tak samo, jakbyś na wizytówce podał adres: Warszawa, skrytka pocztowa 124. Adres powinien być np. taki: kontakt@twoja-domena.pl lub imie_nazwisko@twoja-domena.pl.
8. Pozycjonowanie strony
Mając stronę internetową musimy skorzystać z usługi, jaką jest pozycjonowanie. Nie chodzi przecież o to, żeby mieć stronę, tylko żeby była często odwiedzana. Tak się nie stanie, jeżeli nie będzie pozycjonowana w Google.
Celem jest oczywiście to, żeby być jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Na ten efekt składa się wiele czynników (Google twierdzi, że ponad 200). Wśród nich są takie, które wynikają z budowy strony i jej zawartości. Dlatego ważne jest to, żeby do budowy strony zastosować odpowiedni system oraz metodycznie, w przemyślany sposób uzupełnić treść strony.
9. Analityka (statystyki) strony internetowej.
Jak powiedziałem na początku przed przystąpieniem do tworzenia strony internetowej musimy określić jaki będzie realizowała cel. W trakcie jej funkcjonowania musimy go mierzyć. Robi się to poprzez analizę statystyk strony.

Credits crazykira-resources | LeMex ShedYourSkin | ferretmalfoy masterjinn | colourlovers FallingIntoCreation