Justyna Wiewióra. Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

poniedziałek, 10 marca 2014

Montaż filmu

Edytuj post Brak komentarzy

Montaż filmowy – techniczna operacja filmowa polegająca na połączeniu co najmniej dwóch kadrów (a dokładniej dwóch oddzielnych ujęć), przy którym ostatni kadr ujęcia poprzedzającego zostaje sklejony z pierwszym kadrem kolejnego ujęcia. Montaż stanowi istotny kreatywny wkład w finalne dzieło filmowe i jest bezpośrednio związany ze zdjęciami i reżyserią.
  • Montażem filmowym zajmuje się specjalista zwany montażystą.
  • Montaż prowadzony jest zwykle w okresie postprodukcji filmu, gdy zostaną już nagrane zdjęcia, dialogi, postsynchrony, dźwięki efektowe,dubbing.
  • Oscary za najlepszy montaż – przyznawane są od 1934 roku.
  • Montaż organizuje sekwencje scen w czasie, wpływa na tempo filmu, jego nastrój i dynamikę.

Metody montażu

  • Montaż równoległy: dwie akcje oddalone od siebie w przestrzeni ukazane są poprzez przeplatanie ze sobą ujęć raz jednego, raz drugiego wątku;
  • Montaż przyspieszony: np. ruch samochodu można przyspieszyć przez mnożenie coraz krótszych ujęć;
  • Montaż atrakcji: wzmocnienie znaczenia jednego obrazu przez umieszczenie go w sąsiedztwie innego obrazu, niekoniecznie odnoszącego się do tego samego wydarzenia.
  • Montaż skojarzeń – takie łączenie ujęć by ich następstwo wywoływało określone skojarzenia. Np. jeśli po ujęciu jadącego szybko kierowcy nastąpi ujęcie stojącego przy drodze policjanta w widzu zrodzi się skojarzenie: policjant za chwilę zatrzyma kierowcę.
  • Montaż zdarzeń – łączenie ujęć opisujących to samo miejsce i czas.
  • Montaż przyczynowo-skutkowy – przyczyna rodzi skutek: po ujęciu z ręki wypada flaszka nitrogliceryny powinno nastąpić ujęcie silny wybuch.
Metody te można łączyć.

Konfiguracja komputera do pracy w sieci

Edytuj post Brak komentarzy
Jak zbudować sieć?

1. W przypadku dwóch komputerów można je połączyć bezpośrednio tzw. skrosowanym kablem. W tym celu wystarczy, aby każdy komputer posiadał kartę sieciową. Kabel potrzebny do ich połączenia to taki, który posiada z jednej strony zaciśniętą wtyczkę według standardu A, a z drugiej według standardu B. Dokładny opis standardów znajdziesz w artykule warstwa fizyczna protokołu TCP / IP część 1.
2. W przypadku posiadania większej ilości komputerów, możesz je połączyć przy pomocy kabli prostych (czyli takich które z obu stron mają zaciśnięte wtyczki według standardu A lub standardu B).  Kabel z karty sieciowej każdego komputera należy połączyć ze switch-em lub hub-em. To zapewni możliwość komunikacji wszystkim komputerom między sobą. 

Część sprzętowa już jest! Co dalej? 
Kolejnym krokiem jest konfiguracja komputerów do pracy w sieci. Nie ma znaczenia przy pomocy którego sposobu wykonaliśmy połączenie – konfiguracja będzie dla obu jednakowa. Przykład poniżej pokazuje jak ustawić sieć w Windows XP i w Windows 98. Teraz naszym zadaniem jest zainstalowanie wszystkich wymaganych protokołów i przydzielenie każdemu komputerowi unikalny adres IP. Pierwszemu komputerowi nadany adres 192.168.0.1, drugiemu 192.168.0.2, itp… Dlaczego akurat takie adresy? Musimy użyć adresy IP z puli adresów prywatnych, czyli takich, które nie występują w Internecie. W przypadku braku dostępu do Internetu nie jest to ważne, ale warto o to zadbać na wypadek, gdybyśmy jednak taki dostęp uzyskali. Adresy z puli 192.168.x.x są właśnie przykładowymi adresami prywatnymi i nie spotkamy ich w Internecie.

Windows XP

Wchodzimy do „Panelu sterowania” który znajduje się w menu „Start”, a w nim wybieramy„Połączenia sieciowe” (klikamy na tej ikonie dwukrotnie)”:



Otworzy się okno w którym powinniśmy widzieć nasze połączenie sieciowe:



Klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy właściwości:




Naszym oczom ukaże się takie okno:



Teraz należy sprawdzić na liście, czy są zainstalowane:1. Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks2. Protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/NetPierwszy z nich jest instalowany domyślnie, jednak w przypadku jego braku można to uczynić poprzez kliknięcie przycisku „Zainstaluj”, następnie pozycja „Klient” i na liście która się pokaże będzie ono widoczne.

Podobnie postępujemy dla Protokołu IPX/SPX, przy czym on będzie się znajdował pod pozycją „Protokół”.Teraz powinniśmy nadać naszemu komputerowi adres IP. W tym celu przewijamy listę w dół, gdzie znajduje się protokół TCP/IP. Klikamy na niego lewym przyciskiem myszy aby go zaznaczyć, następnie klikamy na przycisk „Właściwości”. Wypełniamy pola według przykładu poniżej:





Oczywiście kolejnym komputerom nadajemy kolejne adresy IP. Teraz zatwierdzamy wszystkie zmiany.


niedziela, 2 marca 2014

Sieci komputerowe

Edytuj post 1 komentarz






Sieci – system komunikacyjny, który pozwala komputerom wymieniać między sobą informacje.

Sieci działaja wedle okreslonego zestawu reguł, gwarantującego bezpieczeństwo i niezawodność przesyłania informacji.

Sieci zwiększają wydajność pracy, pomagaja unormować sposoby działania, obowiązujące procedury i stosowanie praktyki wśród swoich użytkowników, ułatwiają prezentowanie różnorodnych pomysłów na ogólnym forum, wspomagaja rozprzestrzenianie się informacji



Korzyści płynące z łączenia komputerów w sieć:

-Współdzielenie zasobów
- Pamięci dyskowe
- Aplikacje
-Drukarki
-Przyspieszenie pracy- Scentralizowane zarządzanie
- Wspólne użytkowanie internetu



Rodzaje sieci:

- z serwerem plików: Novel Netware, WinNT
- partnerskie (peer-to-peer) Win95, 98, LAN Tastic, Novel Lite
- z serverem aplikacji WinNT, UNIX

przykłady aplikacji klient serwer:
PROGRESS (UNIX)
ORACLE (UNIX)
SYBASE (UNIX)


Topologie sieciowe:

Istnieja trzy topologie w których buduje się sieci komputerowe; magistralowa, gwieździsta i pierścieniowa. Sieci wykonywane w dwóch pierwszych często określa się mianem sieci Ethernetowych, zaś wykonywane w ostatniej sieciami Token Ring. Poza tym skomplikowane sieci zbudowane w topologi gwieździstej lub pierścieniowej z wykorzystaniem światłowodów zamiast miedzianych kabli noszą nazwę FDDI 

Topologia magistralowa- jest najprostszym układem w którym komputery sa w istocie połączone szeregowo do magistrali. Wadą tej topologi jest wrażliwość na awarię.


Topologia gwieździsta- koncentrator jest umieszczony w środku grupy komputerów i każdy komputer jest z nim połączony osobnym przewodem. Koncentrator zarządza wymianą danych pomiędzy poszczególnymi podłączonymi do sieci komputerami. 

Zaleta- niezawodność.

Topologia pierścieniowa- stosowana w sieciach Token Ring oraz FDDI. Podobna do topologii gwieździstej, lecz łącza poszczególnych komputerów nie dochodzą do centralnie umieszczonego koncentratora lecz do podobnego urządzenia zwanego MAU. Rola układów MAU w sieciach Token Ring jest identyczna jak koncentratora w sieciach Ethernetowych, lecz jest ona wypełniana inaczej. W przypadku FDDI zamiast kabli miedzianych stosowane są światłowody. Ten sam komputer może być podłączony do dwóch koncentratorów lub układów MAU. 

10 BASE 2- topologia magistralowa-sieć Ethernetowa- kabel cienki współosiowy (thinnet)
10 BASE T- topologia magistralowa –sieć Ethernetowa- nieekranowa skrętka UTP
Token Ring- Topologia gwieździsta lub magistralowa –sież Ethernetowa
FDDI- topologia gwieździsta lub pierścieniowa i światłowód







TOPOLOGIE SIECI:


Gwiazda: - najważniejszy punkt stanowi punkt centralny. Jeżeli węzeł centralny zostanie uszkodzony to sieć przestaje działać. Siec ze sterowaniem scentralizowanym.


Pętla: - sieć ze sterowaniem scentralizowanym, przykładem sieci jest np. Token Ring

Drzewo – odwzorowuje hierarchię zarządzania w przedsiębiorstwie

Rozdzielona: - dobiera się liczbę łączy w zależności od potrzeb. Nie powinno być tylko jednego łącza.

W pełni rozdzielona: w praktyce nie do zrealizowania. Najczęściej stosowane w sieciach wojskowych.

Protokół – (zbiór regół wymiany informacji między komputerami) to zbiór reguł rządzacych wysyłaniem danych w sieć i odbieraniem ich z sieci. Rządzą transmitowaniem danych od aplikacji je wysyłających do topologii logicznej danej sieci.

Sieci:

- LAN, Local Area Network (lokalne)
- MAN, Metropolitan Area Network (miejskie) (FDDI sieć MAN, światłowodowa 100 Mb/s)
- WAN, Wide Area Network (rozległe) (obszar państwa np: internet
- GAN, Global Area Network (globalne)




Credits crazykira-resources | LeMex ShedYourSkin | ferretmalfoy masterjinn | colourlovers FallingIntoCreation